Poštovné od 5000 Kč ZDARMA - Dodání do 3-4 pracovních dnů - Výměna do 14 dnů od dodání

Jak se ze surového kašmíru stane svetr či pašmína?

Články Peter Greša

Jak se ze surového kašmíru stane hřejivý a měkký svetr nebo elegantní pašmína? A jak se vlastně kašmír získává?

Sběr kašmírové vlny začíná na začátku jara, kdy se kozy kašmírské začínají zbavovat své bohaté a jemné podsady, která je chrání před silnými mrazy na náhorních planinách Himaláje. Tradičně se kašmírová vlna získává sběrem chomáčů, které zůstávají na kamenech a keřích, o které se kozy, snažící se zbavit teplé srsti, odírají. Rozhodující část produkce kašmírové vlny se ale získává z velkochovů, kde se vlna získává vyčesáváním.

Pro výrobu kašmírové příze se využívá pouze podsada, horní část srsti obsahuje příliš tuhá vlákna, která nejsou pro tkaní oděvů vhodná. Za zmínku stojí fakt, že z jedné kozy se získá ročně přibližně 150g kašmírové vlny, v celosvětovém měřítku se ročně získá celkově kolem 15 000 tun. Je vidět, že kašmír je skutečně vzácným a výběrovým přírodním tkanivem.

Surový kašmír se poté vypere a vytřídí a upřede se z něj příze, která prochází barvením a sušením. Poté již přichází to nejdůležitější – tkaní, kde získává výsledný produkt vlastnosti, určené tím, zda je jde o automatizovaný proces na výrobní lince nebo zda se jedná o tradiční rukodělný proces. Kašmírové produkty, které nabízíme v našem e-shopu, jsou tkány ručně. Všechny užitné vlastnosti kašmíru tak zůstávají zachovány v plné míře.