Poštovné od 5000 Kč ZDARMA - Dodání do 3-4 pracovních dnů - Výměna do 14 dnů od dodání

Kašmír - historie nejdražší přírodní textilie světa.

Články Peter Greša

Dějiny kašmíru jsou dějinami luxusu, krásy a elegance. Ručně tkané kašmírové šály (pašmíny) byly ve středověku znakem příslušnosti k nejvyšším vrstvám společnosti, kašmírový svetr či vesta patřily k základnímu vybavení šatníku anglického gentlemana.

Jaká je historie kašmíru? Kašmír nepochází, jak by jeho název napovídal, ze stejnojmenné indické provincie, byť tady již v 16. století místní tkalci vyráběli jemné a pozoruhodně zbarvené šály. Pochází z vysoce položených himalájských planin Číny a Mongolska, kde žije koza kašmírská, jejíž srst (lépe řečeno její jemná spodní část, takzvaná podsada) je základní surovinou pro výrobu kašmíru. Půl roku trvající zima a mrazy, které často dosahují až k -40°C, dávají srsti kozy kašmírské vlastnosti, které jsou ceněny po celém světě - jemnost, měkkost a hřejivost.

Kašmír v evropských zemích

V Evropě byl znám kašmír již za dob Římské říše, opravdová éra kašmíru v evropských zemích ale začíná někdy na začátku 19. století, kdy se v Paříži stanou módním hitem pašmínové šály, dovezené z Orientu. Záhy pak začínají francouzské a anglické přádelny zpracovávat surový kašmír, dovážený z Číny – kašmír se na dlouhá desetiletí stává v módním světě ceněným artiklem. V průběhu 20. století popularita výrobků z kašmíru střídavě roste a klesá, aby se nyní, na počátku století jedenadvacátého, poptávka po kašmírových svetrech a pašmínách opět rozhořela. V našem e-shopu jsme si toho vědomi a nabízíme to nejlepší, co dnes trh s kašmírovým oblečením nabízí.

Získejte 5% slevu!

Přidejte se k odběru novinek a získejte 5% slevu na první nákup.

Neplatí na výprodejové položky.

Děkujeme za váš zájem!

Při první objednávce můžete uplatnit kód s názvem 5PERCENT.

Na Váš e-mail jsme poslali zprávu, ve které naleznete odkaz na potvrzení.