Poštovné od 5000 Kč ZDARMA - Dodání do 3-4 pracovních dnů - Výměna do 14 dnů od dodání

Pašmína – vlna nebo ručně tkaný šál?

Články Peter Greša

Pašmínová vlna – existuje něco takového? A je tato vlna kvalitnější než kašmírová? Ne. Pašmínová vlna jako zvláštní druh vlny kašmírové neexistuje. Pokud hovoříme o pašmíně (Pashmina), hovoříme vždy o tradiční ručně tkané šále z kašmíru nebo ze směsi kašmíru a hedvábí. Pašmína jako přírodní textilie neexistuje.

Proč se vůbec pašmína někdy za výraz pro zvláštní druh kašmíru považuje? Může za to výraz „pashm“, který pochází z perštiny a znamená „vlna“. Tento výraz se dostal do Nepálu, kde se začaly z kašmírové vlny tkát šátky – a tady právě došlo ke vzniku pašmínové vlny.

Pašmínová vlna – pohled do historie

Termín pašmínová vlna si žila a dodnes žije svým vlastním životem. Na samotném začátku je perské „pashm“, tedy „vlna“. To bylo používáno před staletími k označení ručně tkaných šátků z kašmíru a shodou okolností se začal používat pro tkaninu, z níž byly vyráběny, termín pašmínová vlna.

Některé horalské pověsti z oblasti Himaláje hovoří  také o zvláštním druhu kozy, která dává pašmínovou vlnu, jemnější než kašmír – koza pašmínská, jak byla nazvána, ale jinak než v pověstech neexistuje. Neexistují ani žádná zvláštní místa na těle kašmírské kozy, kde by byla podsada, z níž se vyčesávají kašmírová vlákna, jiná natolik, že by si zasloužila jiné označení.

Výrobky z tzv. pašmínové vlny mohou být falešné!

Pašmína bylo, je a bude vždy označením elegantních ručně tkaných a barvených šátků z kašmíru. Někteří prodejci v Evropě, kde není termín Pašmína chráněn ochrannou známkou, nicméně zmatek v označování výrobků z kašmíru využívají ve svůj prospěch, když za výrobky z tzv. pašmínové vlny označují i ty, kde kašmír není vůbec použit. Podobné klamavé techniky u nás nenajdete.

Získejte 5% slevu!

Přidejte se k odběru novinek a získejte 5% slevu na první nákup.

Neplatí na výprodejové položky.

Děkujeme za váš zájem!

Při první objednávce můžete uplatnit kód s názvem 5PERCENT.

Na Váš e-mail jsme poslali zprávu, ve které naleznete odkaz na potvrzení.